DL E&C

1939 yılında kurulan DL Grubu; inşaat, petrokimya, enerji üretimi, lojistik, imalat ve bilişim teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren 13 bağlı şirketten oluşmaktadır. DL E&C, DL Grubu’nun ana iştiraklerinden biri, ayrıca dünya çapında bir EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) müteahhidi firmasıdır. 1966 yılında Vietnam’daki ilk yurt dışı projesinin ardından, DL E&C inşaat şubesi 40’tan fazla ülkede birçok projeyi başarılı bir şekilde tamamlamıştır. DL E&C, 2022 yılında ENR (Engineering News-Record) Uluslararası En Büyük Müteahhitler sıralamasında 94. sırada yer almıştır.

Şimdiye kadar başarıyla 5 asma köprü ve 11 kablo gergili köprü inşaatı gerçekleştirmiş olan DL E&C bir köprü uzmanıdır. DL E&C’nin asma köprüleri arasında, Ekim 2012’de tamamlanmış olan Yi Sun-sin Köprüsü inşaatı da bulunmaktadır. Bu köprü Güney Kore’nin en uzun, dünyanın beşinci en uzun asma köprüsüdür.

https://www.dlenc.co.kr/eng/main.do

Limak

Türkiye’nin önde gelen inşaat, enerji, altyapı, çimento ve turizm şirketlerinden biri olan Limak Şirketler Grubu, 1976 yılında Ankara’da kurulmuştur. 50 binden fazla çalışanı ile 14 ülkede projeler yürüten Limak, 2022 yılında ENR (Engineering News-Record) tarafından hazırlanan “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” sıralamasında 50. sırada yerini almıştır. Limak ayrıca Türkiye’de ve dünyada çok önemli PPP (Kamu Özel Ortaklığı) projelerinde yatırımcı ve üstlenici durumundadır. Bunlar arasında 150 milyon yolcu kapasiteli İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binası, Kuzey Marmara Otoyolu, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, Kosova Priştine Adem Jashari Uluslararası Havalimanı, Kuveyt Uluslararası Havalimanı gibi pek çok proje yer almaktadır.

https://www.limak.com.tr/anasayfa

SK ecoplant

SK ecoplant, SK Grubu’nun inşaat ve mühendislik koludur. Kore’nin en büyük 3. holdingi olan SK Grubu 2019 Fortune Global 500’de 73. sırada, SK ecoplant ise 2022 ENR Uluslararası En Büyük Müteahhitler sıralamasında 59. sırada yer almıştır. 1977’de kurulan SK ecoplant dünya çapında tanınan bir EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) firması haline gelmiş ve dünyanın dört bir yanında çeşitli projelere imza atmıştır. SK ecoplant, Türkiye’de aralarında Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de bulunduğu bir dizi stratejik projenin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinde etkin rol oynamıştır.

SK ecoplant zamanla stratejisini nicel büyüme yerine niteliksel büyümeye dönüştürmekte ve küresel bir üst düzey şehir ve altyapı kurucusu olma vizyonuna her geçen gün yaklaşmaktadır. Finans ve inşaat yatırımcısı olarak Koreli firmalar arasında en aktif Kamu-Özel İşbirliği aktörlerinden biridir. SK ecoplant proje finansmanı konusundaki yeterliliği, Kore İhracat Kredi Kuruluşları ve çeşitli uluslararası finans kuruluşlarıyla iyi ilişkileri, tecrübesi ve EPC performansıyla kendini ispatlamıştır.

https://www.skecoplant.com/en/

Yapı Merkezi

Yapı Merkezi, 1965 yılında Türkiye’de bir müteahhitlik şirketi olarak kurulmuş ve zamanla altyapı ve inşaat sektörlerinde önde gelen firmalardan biri haline gelmiştir. Genel müteahhitlik, toplu taşıma sistemleri, şehirlerarası demiryolu ve karayolu işleri, demiryolu izleme, denetim ve iletişim sistemleri, ard germe ve ağır kaldırma, cam takviyeli plastik (CTP) boru üretimi, prefabrikasyon, nitelikli binalar, güçlendirme – restorasyon ve Kamu Özel Ortaklığı projelerine odaklanmıştır. Türkiye’nin altyapı ve inşaat sektörüne katkılarına ve önemli projelerine ek olarak, Yapı Merkezi Ortadoğu ve Afrika’da da aktif olarak projeler yürüten, uluslararası alanda güçlü bir firmadır. 2022 yılında ENR 250 Uluslararası En Büyük Müteahhitler sıralamasında 58. sırada yer almıştır.

Yapı Merkezi yıllar içinde, büyük ölçekli inşaat projelerini planlanan tarihten önce, bütçesini aşmadan ve hedeflenen kaliteyi tutturarak gerçekleştirme beceri ve kapasitesini göstermiştir. Yapı Merkezi’nin Kamu Özel Ortaklığı ve Yap-İşlet-Devret (YİD) projelerinin yapılandırılma ve yönetimindeki başarısı, yakın geçmişte (SK ecoplant ile birlikte) gerçekleştirdiği Avrasya Tüneli Projesi’nde de görülmüştür.

https://yapimerkezi.com.tr