Lütfen sorgulama için Araç Plakası, T.C. Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası veya İhlalli Geçiş Numarası bilgilerinden birini seçiniz.

İhlalli (ödemesiz) geçişler, incelenip onaylandıktan sonra internet sitemiz ve alternatif olarak QNB Finansbank ve Türkiye İş Bankası’nın şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı uygulamaları üzerinden görüntülenebilmektedir.

İhlalli geçişiniz sorgu kayıtlarında görünmüyorsa, sorgunun yapılma zamanına bağlı olarak, aşağıdaki nedenlerden kaynaklanıyor olabilir;

  • 1. İlgili ihlalli geçiş henüz inceleme aşamasındadır.
  • 2. İlgili geçiş ücreti HGS hesabınızdan tahsil edilmiş olabilir.

Bu nedenle, geçişi takip eden 15 gün içerisinde internet sitemiz üzerinden veya QNB Finansbank ile Türkiye İş Bankası uygulamaları üzerinden kontrol sağlamanızı öneririz.

1915 Çanakkale Otoyolu ve Köprüsü geçişlerinizi web sitemizden ödemeniz esnasında anlaşmalı bankalarımızın sunduğu elektronik ödeme sistemi (sanal POS) hizmeti kullanılmaktadır ve ödeme hizmetinden yararlanan kişilere ait bilgiler ve kredi kartı bilgileri hiçbir surette Şirketimiz ile paylaşılmamaktadır.

Elektronik ödeme sisteminde (sanal POS) kullanılan kredi/banka kartının güvenliği SSL şifreleme teknolojisi ile sağlanmaktadır.

Ayrıca internet sitemiz üzerinden kullanılan sanal POS sisteminde 3D Secure yöntemiyle işlem yapılabilmektedir.

İade ve iptal işlemleri hakkında görüş ve talepleriniz için 0850 399 19 15 numaradan 1915Çanakkale Otoyolu ve Köprüsü Çağrı Merkezi’ni arayabilir ya da info@1915canakkale.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.