Lütfen sorgulama için Araç Plakası, T.C. Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası veya İhlalli Geçiş Numarası bilgilerinden birini seçiniz.

İhlalli (ödemesiz) geçişler, incelenip onaylandıktan sonra internet sitemiz üzerinden ve alternatif olarak QNB Finansbank ve Türkiye İş Bankası şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı uygulamaları üzerinden görüntülenebilmektedir.

İhlalli geçişiniz sorgu kayıtlarında görünmüyorsa, sorgunun yapılma zamanına bağlı olarak, aşağıdaki nedenlerden kaynaklanıyor olabilir;

  • İlgili ihlalli geçiş henüz inceleme aşamasındadır.
  • İlgili geçiş ücreti HGS hesabınızdan tahsil edilmiş olabilir.

Bu nedenle, geçişi takip eden 15 gün içerisinde internet sitemiz, QNB Finansbank veya Türkiye İş Bankası uygulamaları üzerinden kontrol sağlamanızı öneririz.

1915Çanakkale Otoyol ve Köprüsü geçişlerinizi web sitemizden ödemeniz esnasında anlaşmalı bankaların sunduğu elektronik ödeme sistemi (sanal POS) kullanılmaktadır ve ödeme hizmetinden yararlanan kişilere ait bilgiler ve kredi kartı bilgileri hiçbir surette Şirketimiz ile paylaşılmamaktadır.

Elektronik ödeme sisteminde (sanal POS), kullanılan kredi/banka kartının güvenliği SSL şifreleme teknolojisi ile sağlanmaktadır.

Ayrıca internet sitemiz üzerinden sanal POS sistemi ile yapılan ödemelerde 3D Secure yöntemiyle işlem yapılabilmektedir.

İade ve iptal işlemleri hakkında talep ve görüşleriniz için 0850 399 19 15 numaralı 1915Çanakkale Otoyol ve Köprüsü Çağrı Merkezi’ni arayabilir ya da musterihizmetleri@1915canakkale.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.